Téma pro začátečníky

- všeobecná diskuze

Téma pro začátečníky

Příspěvekod Spido » pát 24. dub 2009 18:51:30

Moderátor: Toto téma slouží pro obecné dotazy začátečníků a jejich nasměrování na již existující konkrétní témata

Ahoj moc vas zdravim chtel bych se zeptat jestli v Cr existuje nakej krouzek na parkour jako ty sälta atd.. spis ty salta.. vse bych se chtel naucit.. back flip se chci naucit v telocvicne a pak venku.. takze se vas ptam jestli neco takoveho existuje diky..
Spido

Re: Krouzek

Příspěvekod vojtaso » sob 25. dub 2009 9:17:42

Řekl bych, že pokud se chceš učit salta, musíš navštěvovat kroužek akrobatické gymnastiky nebo něco na ten způsob. Dále pak tu jsou věci jako capoiera nebo break dance, které s tím souvisí. Hlavně nezkoušej žádné složitější flipy sám, aspoň ve dvojci.
vojtaso

Re: Krouzek

Příspěvekod Joanis » sob 25. dub 2009 12:29:16

Ne, nic takového, jako kroužek parkouru, kde by tě naučili salta, v Česku neexistuje (a nevěřím tomu, že bys našel "kroužek" v zahraničí, kde by tě naučili salta, když přemýšlím třeba o PKGen...). Jak už bylo řečeno, nejlíp uděláš, když si najdeš něco jiného, kde se salta (a akrobacii) bezpečně a pod dohledem zkušeného trenéra naučíš (a to rychle a správně), abys je pak mohl postupně trénovat venku. Je to rozhodně bezepčnější, a určitě mnohem efektivnější cesta, než se je učit sám. Ovšem pozor na pružnou gymnastickou podlahu!
Joanis

Ahoj, jsem tu nový

Příspěvekod Xamik » úte 28. dub 2009 21:19:19

Ahojte sebranko.Tak tu máte nového začátečníka. Totálně nezkušeného a bez kondice :lol: :lol: :lol: ale jen tak bych chtěl prohodit, že to PK je moc dobrej sport, no tak snad se tomu tak dá řikat ale sport to uplně asi není. Jenom bych chtěl zdůraznit, že mi je jedenáct. Nevím jestli je to zrovna nejlepší věk, asi ještě moc malej, máma taky říká, ALE já se snažím. Nemám moc vypracovanou kondičku takže, teď hodně běhám a posiluju o víkendu si jezdívám na kole. Dělám co nejvíc pro to, abych mohl dělat parkour aspoň na miminkovské úrovni. Doufám, že to zvládnu.

Chtěl bych poděkovat všem parkouristům, kolik na net(http://www.parkour.cz)dávají info. Moc mi to pomůže. Díky, sebranko. Snad se za nějak čas přidám mezi vás xD
Xamik

Re: Začínám

Příspěvekod Avart » stř 29. dub 2009 6:18:14

Jestli chceš trénovat trénuj, určitě sis něco už přečetl takže hlavně žádné skoky z víšek, škodí to kloubům, máš výhodu že seš mladej a můžeš začínat pomalu, tak to hlavně neuspěchej, a jestli teďkom běháš, posiluješ a jezdíš na kole? Pro začátek úplně ideální, takhle zlepšuj své tělo a připravuj ho na višší zátěž a potom uvidíš, jak se ti to vyplatí. Tak hlavně u toho posilování a běhání vydrž, přeji ti hodně úspěchů na tvojí nové cestě.
Avart

Příspěvekod Spoon » stř 29. dub 2009 18:51:17

když jsem se díval na tvůj profil, zjistil jsem, že "parkour" provozuješ od roku 1997, ale teď k věci, nezáleží na věku, jen si nedávej tolik "do těla" , takže žádný cvičení s činkama atd... :!: začal bych kliky na různé způsoby, sed-lehy, dřepy, schyby, běhání atd...
Spoon

Příspěvekod kuchtiCZek » stř 29. dub 2009 20:41:36

Xamik: Vypadá to, že jsi na dobré cestě.

Baví tě pohyb?
Netrpíš zdravotními problémy, které by ti bránily ve sportování?
Nevidím důvod, proč bys nemohl parkour alespoň zkusit. Začni třeba základním vaultováním - najdi si nějaké vhodné překážky, ideálně takové, které patří tobě nebo někomu, kdo souhlasí s jejich využíváním; a tam skákej. Drž se při zemi, nesnaž se ihned zvládnout všechno, radši postupně piluj svoje nedostatky. Když něco nepůjde, nevzdávej to, snaž se najít chybu - vím, že ze začátku to často nebude lehký, ale s postupem času získáš určitou zkušenost, poznáš líp svoje tělo a pochopíš, co by se dalo zlepšit/odbourat/co tě omezuje. Trénuj, dobře se stravuj, odpočívej, vzdělávej se atd. atd. Je tady toho popsáno celý fórum :)

A k tomu co psal Rohiq: "parkour můžeš začít třeba i v osmi ale musíš pochopit filosofii parkouru".
Já pořád nechápu, co mají lidé "filozofií parkouru" na mysli. Jsou to snad zásady typu trénuj pravidelně, bezpečně, efektivně, s ohledem na okolí a pomáhej ostatním? Nebo je to světonázor Davida Belleho? (což se s předchozím nevylučuje) Pokud jo, tak to tu máš černé na bílém (pokud ne, tak se Rohiqu vyjádři, co si pod tím představuješ ty).
Podle mě se to má tak, že žádná univerzální "filozofie parkouru" neexistuje, stejně jako neexistuje filozofie sbírání známek nebo filozofie umývání oken. Každý traceur přináší svůj pohled na svět, své motivace a své cíle; stejně tak i filatelista nebo myč oken. Ale je pravda, že mezi traceury je nadprůměrný počet inteligentních lidí s ušlechtilými cíli a chvályhodnými metodami. Aspoň já mám takový dojem (a jsem za to rád).

Však "jen" samotný trénink ti toho dá spoustu nejen po fyzické stránce - až poznáš, jaké úsilí za tím stojí, získáš úctu k práci nejen své, ale i ostatních (občas mám teda pocit, že někomu to nedojde nikdy). A nejen to. Ale je zbytečný o tom psát...
kuchtiCZek

Příspěvekod Hanz » stř 29. dub 2009 21:05:12

Rohiq píše:To Xamik:
1.my nejsme žádná sebranka
2.parkour můžeš začít třeba i v osmi ale musíš pochopit filosofii parkouru
3.s tou fyzickou kondicí bych se moc nechlubil a radši bych začal makat!
P.S Sry za tu negativní odpověď ale podle mě je to tak
S pozdravem a přaním to nevzdávat
Rohy

Nebuď hustej.
Uvědom si, že děti ve věku do nějakejch 15 let by neměli moc posilovat, protože je tělo ještě ve vývinu.
Ostatně, ty jsi snad tu filosofii pochopil ? Jestli ano, tak mi ji prosím vysvětli do SZ, ať se něco přiučím.

Xamik: Už jen pro to, že ti je 11 a dokázal jsi napsat takovýhle pěkný, smysluplný a téměř bez chyb post, se mi líbíš. Tohle tu nezvládne i mnoho patnáctiletých (a i starších) :)
A držím palce, ovšem, jak již tu řeklo mnoho lidí, nedropuj, začínej od malinkejch věcí, nepřeháněj nic, nemáš kam spěchat. :)
Hanz

Příspěvekod Novice » stř 29. dub 2009 21:51:22

Rohiq: Nebuď hustej :lol:

Hanz: Nebuď hustej :lol: :lol: Tělo je ve vývinu někdy až do nějakejch 21 let :mrgreen: A NĚCO PROTI 15-TILETEJM?! :evil:

:lol: :lol: :lol: :lol:

A teď vážně:Xamik: Vítej na dlouhé parkourové cestě. Určitě si tak 3x přečti tady článek parkour.cz Jak začít, trénuj, co je pro tebe a tvé schopnosti přiměřené, snaž se přemýšlet nad nejen tím, co děláš, ale i proč to děláš, pro co to děláš... Trénuj, trénuj, trénuj - po čase to pro tebe přestane být pouhý pohyb.. ;)

Btw. Nechápu proč by měl chápat FPK (filosofii parkouru)... To nejde pochopit. Tím se musí žít. Pro začátečníky je dobré, když časem pochopí PODSTATU parkouru.

EDIT: Nemažte mi, ani neupravujte můj příspěvek, zítra ho upravím sám.
EDIT2: Už se mi do toho nechce :D

Ganzy: Ale já jsem hustej od přírody, takže přirozená hustota není vlastně hustota, ale vlastnost, která nejde změnit :D :D :D Nééé sranda :D
Naposledy upravil Novice dne pon 04. kvě 2009 12:48:00, celkově upraveno 3
Novice

Příspěvekod Ganzy » stř 29. dub 2009 22:05:21

Přisadím si:
Novice, nebuď hustej :D

Chtěl jsem původně napsat něco podobného, jako kuchtiCZek a myslím, že to docela pěkně vystihl. Xamiku, klidně trénuj i techniky, ale nepřeceňuj se, jdi na menší překážky, uzpůsobené tvému tělu a tvým schopnostem.
Nechápu, co je špatného na tom, aby trénoval parkour? Proč každého nováčka posíláte jenom posilovat? Gymnasti také dělají gymnastiku bez ohledu na věk. Viděl jsem malá prťata, dělající stojku na kruzích. Ničemu snad nevadí, když ven půjde trénovat skrčku, jednoduché vaulty, výlezy... ostatně vždyť to mladší dělají, parkour neparkour. A s tím neustálým filozofováním... :D jste sakra filozofové nebo sprotovci? Taky si umím zafilozofovat, ale nechápu proč pořád nad parkourem? Filozofují snad fotbalisti nad fotbalem? Tenisti nad tenisem? Boha jeho... já ani nechápu, co pořád máte s tou filozofií... Parkour má svou vyšší stránku, ostatně, to však má každý sport a každá činnost. I skrz vaření můžete dojít k dokonalosti a brát jej jako vyšší poslání... ale radši vařte, sportujte, trénujte, pište a kdoví co ještě, ale nefilozofujte nad tím.
Ganzy

Příspěvekod DarkS » čtv 30. dub 2009 19:02:38

<Doufám, že můj příspěvěk nekončí smazán. Přináším pouze vlastní zkušenost.>

Xamiku,

s parkourem jsem začal nedávno, zítra to budou dva týdny. Nedívej se na věk, o tom jsem se přesvědčil, že to tady podle něj nefunguje (ale nic proti Toshirovi :)). Nejlepší by bylo se poohlédnout po nějakém zkušeném traceurovi z tvého okolí, tedy alespoň já jsem měl nejdřív o parkouru představu, která se po pár slovech kamaráda-traceura (Potkolenkyho) rozplynula a po přečtení několika článků z parkour.cz a následně pár témat na fóru se potvrdila úplně jiná. Nedokážu přesně definovat, jak parkour vnímám, pouze ti řeknu, jak vypadalo několik mých prvních dnů.

V prvním dnu jsem se rozcvičil tak, jak jsem byl vždycky zvyklej (jsem ve volejbalové třídě), následně pak zavolal zase jinému kamarádovi-traceurovi, co měl zkušenosti, ale ještě pořád se toho musel hodně naučit (ostatně, v parkouru NIKDY NIKDO není nejlepší, i David Bell se pořád učí) a šli jsme na spot. Naučil mě základní techniky jako Side Vault a Monkey Vault, později se k tomu přidal Turn Vault. Všechno jsem procvičoval na skutečně malých zídkách ovšem ne tak malých, aby to bylo pro mě obtížné. Po zbytek dne, tedy doby, co jsem byl venku, jsem piloval jenom tyhle techniky, na konci si dal stretching a šel domů.

Druhý den; dopoledne jsem se stavil za Potkolenkym a chtěl jsem zase obskakovat spot. Potko mě to "zatrhl" a řekl, že v parkouru je především důležité posilování. Tak jsme teda šli posilovat; absolvovali jsme zkrácenou verzi tréninku, co se údajně cvičí s parkour.cz (zatím jsem tam ještě nebyl...¨). Vysvětlil mi, co to jsou série a abych si určoval počet cviků, na kolik se cítím. Zvolil jsem si na jednu sérii číslo 6. Tak jsme udělali tři série (3x6 kliků, 3x6 dřepů, 3x6 sklapovaček) a i po téhle rozcvičce jsem byl polomrtvej. Následně jsme dělali kliky ze stoje, "kočičí" kliky a všechny možné varianty. Co cvičit a jak cvičit se ale dozvíš nejlíp od někoho jiného, účelem tohoto příspěvku je poskytnout pouze mé vlastní zkušenosti a vzhledem k tomu, že taky parkour nedělám dlouho si netroufám určovat cviky a jejich počet, co je správný. Zkrátka, toho dne jsem si dal za hodinku a půl do těla až běda. Ale právěže díky tomuto tréninku se mi otevřel zdaleka jiný pohled na parkour; kdybych obskakoval spot, zdokonaloval bych se sice v technikách, ale pak bych narazil na určitou hranici, kterou, ať bych se snažil jak chtěl, bych nepřekonal, jediná možnost jak ji překonat, je právěže posilování.

Jestli tě to zajímá, ano, pokrok jsem zaznamenal, dokonce velký pokrok; nyní si dávám série zpravidla po desíti, když se cítím tak po patnácti. A ony překážky, na něž jsem si první den netroufl, dnes už s úspěchem překonávám. Ano, obskakování spotu a pilování technik tě sice zlepší, ale pro úplné zlepšení je nutné i to posilování.

Doufám, že ti následující příspěvek alespoň trochu pomohl. Jinak přeji hodně úspěchů na velmi dlouhé cesty traceura :)

S pozdravem

DarkS
DarkS

Příspěvekod Assasin » pát 01. kvě 2009 9:18:57

Zdravím ;)

Asi by bylo fajn dozvědět se odkud jsi, abych si s tebou já nebo případně někdo jiný mohl zatrénovat a zaposilovat, a to proto že spoustu cviků pro parkour je dost specifických a z videí si je nezapamatuješ. Krom toho je možné že trochu změníš své mínění k parkouru.

Co dělat teď?

Asi by bylo fajn pokračovat v tom co děláš a nebylo by od věci se naučit nejjednodušší techniky a třeba zkoušet i jiné...své to kvůli tvé kreativitě, často si totiž všímám že kreativita tracerů dost umírá ;) .
Assasin

Příspěvekod Xamik » pát 01. kvě 2009 10:13:09

No jsem z Prahy 5 kousek od Andělu.
Xamik

Ahoj, jsem tu nový

Příspěvekod DeYn » pát 01. kvě 2009 13:24:49

Ahojte všichni Parkouristé z ČR a SK myslím že více narodností tu není ;) dnes jsem se rozhodl začít s tréninkem parkouru začal sem dělat kliky a podobné věci jako jste zde již psali je mi 15 let a tak si myslím že je to věk tak akorát :) rád sportuji a parkour se mi velice zalíbil po filmu okrsek 13 zkoukl sem pár videí "profesionálů" a taky videjko tady parkour týmu chci se stát jednoho dne taky alespon "poloprofesionálem" je to dlouhá cesta ,ale udělám proto hodně ;) ;) a rady zde na fóru a nebo na http://www.parkour.cz mi myslím si velice pomůžou a hodlám se jich držet našel sem si pár kamarádů co chcou začít trénovat se mnou tak na to nebudu alespon sám a bude to tak lepší :)
DeYn

Re: Začátek...

Příspěvekod Raven » pát 01. kvě 2009 13:39:49

hodně štěstí a nech ti nadšení vydrží.
Raven

Příspěvekod DeYn » sob 02. kvě 2009 7:50:14

Děkuji za povzbující odpovědi :)
DeYn

Příspěvekod Xamik » ned 03. kvě 2009 11:23:28

Ts! Právě si urazil Shadowa13 :D :D :D!! Vítej u nás, jsem taky začátečník. Užívej si to a nepřestávej!!!
Xamik

Příspěvekod Assasin » ned 03. kvě 2009 11:47:02

tak vyraž na příští trénink se zkušenějšími lidmi z prahy... kéž bych také bydlel v praze ;)
Assasin

Příspěvekod Xamik » ned 03. kvě 2009 12:48:19

už jsem včera byl! Jsem mile překvapenej jak jste nás tam vzali. Čekal jsem, že nás moc nevezmete! Ale opak je pravdou a díky za to.
Xamik

Predstaveni se + Pár dotazů

Příspěvekod RenkoR » pon 04. kvě 2009 9:28:45

Zdravim vsechny z Parkour.cz
Jmenuji se michal je mi 18 let drive jsem byl zvykly hodne jezdit na kole a behat, ale pred rokem me postihla Tromboza hlubokych zil, takze jsem musel na celej rok vypustit sport, pred nedavnem mi doktor rekl abych zase zacal s nejaky aktivnejsim pohybem ze by mi to snad mohlo pomoci. No v tu chvili jsem byl stastnej zase zacit behat a jezdit, ale problem byl v tom ze pres ten rok se fyzicka docela rychle ztratila, tak jsem si chtel najit na internetu nejake cviky atd.. při hledání jsem nasel odkaz na Parkour.cz byl jsem pomerne dost zvedavy tak jsem se do toho zacetl a byl jsem dokonale uchvacen, zacal jsem si na internetu hledat blizsi informace a po dlouhem zvazovani jsem se tu zaregistroval a mel bych par dotazu.

1.) Ma parkour nejaka zdravotni omezeni? jak jsem jiz psal mel jsem ( pry castecne jeste mam) Trombozu v noze a v 10ti letech jsem mel 2x zlomenou nohu a jednou zapesti na ruce.
2.) Je nutne byt v nejake skupine nebo je mozne aby to clovek zvladal i sam vlastní pílí?
3.) Zdali neznate nekoho kdo by se v okoli Nachodskeho okresu této aktivite venoval?

Moc vam vsem dekuji za precteni meho "romanu" a za trpelivost s nemotorne polozenymi otazkami. A predbezne dekuji za prispevky.
RenkoR

Další

Zpět na Všeobecně o parkouru